قیمت انواع مواد اولیه دان مرغ در بازار

دان مرغ محصولی است که از انواع مختلف مواد اولیه خوراکی و معدنی تشکیل شده و امروزه این مواد اولیه در بازار بصورت خام ارائه می شوند و با قیمت هایی بسیار پایین قابل خریداری اند.
دان مرغ یکی از مهمترین محصولاتی ست که در امر تولید گوشت و تخم طیور نقش دارد و کیفیت این محصولات به نوعی وابسته به دان می باشد و همچنین امر پرورش طیور هم در حد زیادی وابسته به همین دان های ارائه شده در بازار می باشد.
دان مرغ از انواع مواد اولیه خوراکی، معدنی یا افزودنی تشکیل شده و هریک ازین مواد نیز خود بر کیفیت دان تاثیرگذار هستند بنابراین یک دان خوب باید مواد اولیه خوبی داشته باشد و تا زمانیکه این مواد در بهترین کیفیت انتخاب نشوند به هیچ وجه نمی توان دان مرغ عالی و درجه یک تولید کرد به همین علت امروزه انواع مختلفی از مواد اولیه تشکیل دهنده دان مرغ بصورت خام و بدون هیچ تغییری بفروش می رسند که با قیمت های ارزان ارائه شده و در بازار بصورت عمده قابل خریداری اند.

انواع مواد اولیه تشکیل دهنده دان مرغ

همانطور که مستحضر شدید دان مرغ از مواد اولیه مختلفی تشکیل شده است که در ادامه برخی ازین مواد را ذکر می کنیم.
پیش از آنکه این مواد را تک تک معرفی کنیم خوب است بدانید که تمامی مواد اولیه متشکل در دان مرغ در چهار دسته کلی جای می گیرند که این چهار دسته عبارتند از:
  1. منابع گیاهی یا مواد اولیه با منشا گیاهی
  2. منابع حیوانی یا مواد اولیه با منشا حیوانی
  3. منابع معدنی یا مواد اولیه با منشا معدنی
  4. افزودنی های خوراک
حال که این چهار دسته را معرفی کردیم بهتر است به معرفی مواد اولیه بصورت جداگانه بپردازیم.
همانطور که گفتیم اولین منبع را منابع گیاهی تشکیل می دهند یعنی هر ماده خوراکی ای که در دان بکار رود و منشا گیاهی داشته باشد در این گروه است مثل کنجاله ها که تفاله های دانه های روغنی گیاهی می باشند و بیشترین میزان پروتیئن و اسید های چرب گیاهی را در خود دارند.
کنجاله ها چندین نوع هستند مثل کنجاله حاصل از روغن کشی دانه کنجد، سویا، بادام زمینی، گردو، دانه انگور، پنبه دانه، آفتابگردان یا کلزا.
ماده دیگر سبوس ها هستند که این ها هم در منابع گیاهی جای دارند مثل سبوس گندم، برنج یا جو دوسر که تمامی ای نسبوس ها منبع ویتامین و فیبر می باشند و به نوعی در دان مرغ موجب تامین نیاز مرغ ها می شوند.
دانه غلات هم همانند دیگر مواد گیاهی منشا گیاهی دارد و حضورش در دان ضروری ست.
برخی از علوفه ها هم گهگاه در دان بکار می روند مثل یونجه و کاه یا شبدر ولی بسته به نوع دان و هدف پرورش طیور یا نژاد و گونه پرندگان پرورشی تمامی این مواد در اندازه های گوناگون مصرف می شوند یا برخی درکل استفاده نمی شوند.
منبع دوم را منابع حیوانی تشکیل می دهند یعنی مواد اولیه ای که منشا شان حیوانات هستند مثل پودر ضایعات کشتارگاهی، پودر گوشت، پودر ماهی یا پودر استخوان.
منبع سوم را منابع معدنی تشکیل می دهند مثل مکمل های ویتامینه یا مولتی ویتامین، مکمل های پروتئینه خالص و صدف های معدنی یا کوهی که منبع کلسیم خالص اند و املاح معدنی فراوانی را بصورت خالص وارد دان می کنند.
چهارمین منبع هم افزودنی ها هستند که ای نمواد بهبود کیفیت خورام و دان را بهمراه دارند و از طریق جذب قارچ ها یا کشتن باکتری ها این امر را محقق می سازند مثل توکسین بایندر، آنزیم فیتاز یا محرک های رشد و پروبیوتیک ها.

منبع: خوراک دام و طیور ایران
آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما