طرز تهیه دان مرغ گوشتی و تخمگذار

دان مرغ گوشتی و تخمگذار محصولاتی بسیار مغذی متشکل از چندین منبع گیاهی و معدنی یا حیوانی اند که در ادامه به طرز تهیه یا مواد بکار رفته در این محصولات می پردازیم.
دان مرغ محصولی است که هم برای مرغ های تخمگذار و هم برای مرغ های گوشتی تولید می شود و البته خوب است بدانید که هریک از مرغ ها با هدف تولید محصول خاصی باید از دان مخصوص به خود استفاده کنند بنابراین دان مرغ یک محصول با چندین فرمول گوناگون است که طرز تهیه شان یکی بوده اما مواد بکار رفته با اندازه های متفاوت مصرف شده اند و اینکه درصد بیشتری ازین محصولات مختص مرغ های گوشتی و تخمی تهیه می گردند.
دان های تولید شده در راستای عرضه گوشت و تخم با مواد و منابعی با منشا گیاهی و حیوانی تولید می شوند و از افزودنی ها و مکمل های مجاز و محرک های رشد طبیعی نیز در این خصوص استفاده می شود.

طرز تهیه دان مرغ گوشتی و تخمگذار

طرز تهیه دان مرغ گوشتی و تخمگذار سرشار از مواد معدنی بدین گونه است که با استفاده از نرم افزار مواد مورد نیاز در هم مخلوط می شوند و بصورت پلت یا پودر و استوانه ای ترکیب شده در معرض فروش قرار می گیرند.

ترکیبات بکار رفته در دان مرغ

در دان مرغ ترکیبات مختلفی بکار می روند که هریک ازین ترکیبات با منشا حیوانی، معدنی و گیاهی می باشند یعنی در تهیه این محصولات باید چند منبع با یکدیگر بکار روند و در کل یک خوراک و غذای مقوی را تشکیل دهند.
یکی از ترکیبات ضروری در دان مرغ پروتئین است که وجودش برای بدن هر مرغی ضروری ست و در بدن انسان نیز پروتئین از اصلی ترین مواد ضروری به حساب می آید.
پروتئین ها خود دارای واحد هایی به نام آمینو اسید یا اسید های چرب ضروری اند که وجود این اسید ها هم برای بدن مرغ الزامیست ولی از آنجایی که بدن مرغ قادر به تولیدش نیست بهترین شیوه تامین اسید را در بکار گیری مواد پروتئینه می دانند که در دان مرغ بکار می رود.
ویتامین ها هم برای مرغ ها ضروری اند و به همین خاطر در دان مرغ این مواد به وفور یافت می شوند و به نوعی رشد و نمو و سلامت مرغ ها را تضمین می کنند.
برخی دیگر از املاح معدنی نظیر فسفر، کلسیم، سدیم، پتاسیم، ید، منگز و روی یا مس و آهن هم باید در دان وجود داشته باشند به خصوص در طیور تخمی باید حتما از کلسیم زیاد در دان استفاده گردد زیرا این مرغ ها با تولید تخم بیش از نیمی از کلسیم شان را از دست می دهند بنابراین کلسیم باید همچون دیگر مواد و حتی بیشتر در دان وجود داشته باشد.

طرز تهیه دان مرغ گوشتی و تخمگذار

مواد خوراکی و معدنی در دان مرغ

مواد معدنی و املاح ضروری گوناگونی در دان باید بکار روند که پیش از این گفتیم اما خوب است بدانید که این مواد از چه طریق در دان تامین می شوند یعنی در این بخش می خواهیم موادی را که تامین کننده املاح ضروری در دان هستند نام ببریم.
یکی ازین مواد استفاده شده در دان مرغ گوشتی و تخمگذار کنجاله ها هستند یعنی همان تفاله های بدرد نخور بعد از روغن کشی دانه های روغنی که در ظاهر بدون روغن و بلااستفاده مانده اند. کنجاله ها درست است روغن ندارند و در ظاهر بی خاصیت بنظر می رسند اما بهترین مواد معدنی را دارند و هریک از کنجاله ها در تامین بخشی از نیاز های مرغ ها در دان بکار می روند بعنوان مثال پروتئین دان را با بکار گیری کنجاله سویا و کنجد تامین می کنند البته منظور مان از پروتئین گیاهی است و برا تامین پروتئین حیوانی از ضایعات گوشت و پودر آن مصرف می نمایند.
سبوس ها یا غلاتی همچون گندم و ذرت هم به نحوی در تولید دان مرغ دخیلند و برای تامین دیگر مواد ضروری نقش دارند.
بطور کلی چندین ماده خوراکی و معدنی در این راستا استفاده می شوند و بصورت خوراکی یا مکمل ها و افزودنی ها به بهبود کیفیت دان کمک می کنند.

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما