خرید دان مرغ و طیور تخمگذار

دان مرغ محصولی است که برای طیور پرورشی تخمگذار یا گوشتی فرموله شده و در آنها بهترین و باکیفیت ترین املاح معدنی بکار رفته است و بصورت عمده و کلی قابل خریداری می باشند.
مرغ های تخمگذار از پرندگان پرورشی و طیور سودمندی می باشند که در جهت رفع نیاز ما به مواد پروتئینه و ویتامینه پرورش داده می شوند ولی برای پرورش این طیور و همچنین برای تولید بهترین تخم مرغ ها باید بهترین و باکیفیت ترین دان ارائه گردد که در این راستا انواع مختلفی از دان های درجه یک به بازار روانه می گردند در جهت بالا بردن سطح کیفی و کمی تولید تخم مرغ به مشتریان عرضه می شوند.
تولید تخم فرایند جالبی است که پولت تخمگذار در هجده الی بیست هفتگی تخم گذاری را آغاز می نماید و و در سی و پنجمین هفته این فرایند به اوج خودش می رسد یعنی در این زمان یک مرغ تخمگذار می تواند نود درصد تخمگذاری داشته باشد و این به بیانی دیگر یعنی نه عدد تخم در ده روز توسط یک مرغ تخمی.
در کل تخم هایی که این مرغ های تخمگذار تولید می نمایند در سال به ده برابر وزن شان می رسد، این فرایند جالب بیشتر از هر چیزی به نژاد مرغ ها بستگی دارد یعنی اگر مرغ ها از نوع تخمی باشند می توانند اینچنین تولید تخم داشته باشند ولی اگر نژاد دیگری باشند تخمگذاری خوبی ندارند.

دان مرغ تخمگذار

همانطور که اشاره کردیم نژاد عاملی اصلی در تولید تخم است و کیفیت و کمیت تخم ها هم بدان وابسته است اما بعد از نژاد عوامل دیگری هم بر این روند دخیل هستند مثل سن، بیماری یا جیره های غذایی.
جیره غذایی با استفاده از دان تامین می گردد اما اگر این جیره ها سرشار از پروتئین باشند تخم ها کیفیت و کمیت شان افزایش می یابد یعنی مرغ های تخمی اگر از بهترین دان بهره مند گردند در سال تا 290 تخم می گذارند اما اگر دان مصرفی شان معمولی باشد 260 عدد می گذارند حال اگر مرغ ها از دان های بی کیفیت و نامرغوب استفاده نمایند نه تنها از نظر کمی این تولید کاهش می یابد بلکه ممکن است مرغ تخم هایی با اشکال نا مناسب بگذارد و گاه دیده شده است که مرغ بعلت تولید تخم های نا مناسب بیمار گشته و می میرد صرف نظر از تولید نا مرغوب اگر مرغ دان بی کیفیت مصرف کند خود بیمار می شود چراکه بدن کمبود پیدا می کند.
ناگفته نماند که امروزه اکثر مرغداری ها و فارم های تخمگذار از دان های مرغوب و درجه یک استفاده می نمایند و می توانید این دان های مرغوب را با بهترین قیمت و بصورت کلی از مراکز معتبر خریداری کنید.
منبع: خوراک دام و طیور ایران
آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما