تولید و توزیع دان مرغ تخمی صنعتی

مرغ های تخمی صنعتی، مرغ هایی سفید رنگ هستند که برای رشد بهتر و تولید تخم بیشتر باید از دان خاصی استفاده کنند ازین رو امروزه دان های مرغوبی تولید و توزیع می شود که بهترین مواد معدنی را در خود دارند.
مرغ های تخمی صنعتی همان مرغ های سفید رنگی هستند که در مرغداری ها پرورش داده شده و تکثیر می گردند. این نوع مرغ ها بیشترین جمعیت را به خود اختصاص داده اند و در نوع گوشتی و تخمگذار نگهداری می شوند و در کشورمان در تمامی شهرها پراکندگی دارند.
مرغ های تخمی صنعتی در سیصد روز دوره تخمگذاری شان سیصد تخم تولید می نماند ولی این روند زمانی خوب پیش می رود که تغذیه مرغ ها خوب باشد و اگر جیره های غذایی تهی از املاح ضروری باشد مرغ ها تخم نخواهند گذاشت و اگر هم بگذارند کیفیت و کمیت تخم ها نامطلوب است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دان مرغ اعلا

در این خصوص دان های آماده و اعلای مختلفی در بازار ارائه می گردند که مرغ ها را در تولید بهتر و بیشتر یاری می کنند و حتی گاهی این خوراک ها به تولید تخم های دوزرده منجر می گردند.
یک نوع دان وجود دارد که با کمک گیاه چرم تهیه می شود و از پودر سویا و نان خشک و پودر چرم گیاه بصورت جوشانده تشکیل می گردد و در مدت ده روز مصرف مرغ ها منجر به پدید آمدن دوزرده در تخم ها می گردند اما نوعی رایج تری از دان های آماده هم اکنون در کارخانه ها تهیه می شوند که به دان استارتر، پارس، کنستانتره یا دیگر نام ها تولید شده و به مصرف مرغ های تخمی می رسند.
دان های ارائه شده چنانچه از منابع خوراکی غنی و از ویتامین های سرشار برخوردار باشند و همچنین در آنها پروتئین فراوان باشد، بی شک تخم هایی که از این طیور بعمل می آید از بهترین درجه کیفی برخوردار خواهد بود بعنوان مثال مرغ هایی که در تمامی مدت رشد از دان آماده پارس استفاده کرده اند تخم های باکیفیت گذاشته و زمان تولید تخم نیز کوتاه می باشد و همچنین از نظر کمی تخم های بیشتری نسبت به بقیه مرغ های تخمی تولید می کنند، این امر ثابت می کند که دان مرغ اگر اعلا و مرغوب باشد روند تولید مطلوب است اما اگر دان مرغ در خود مواد معدنی یا خوراکی های مغذی نداشته باشد مرغ نه تنها تخم کم و بی کیفیت می گذارد بلکه با کمبود وزن مواجه شده و بیمار می گردد و اگر رسیدگی نشود بیماری همه گله را از پا در می آورد.
امروزه مرغ های صنعتی بهترین تخم ها را تولید نموده و تخم ها توسط مراکز توزیع و پخش جمع آوری می شوند و بدست مشتریان می رسند.
منبع: خوراک دام و طیور ایران

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما