تولید مرغوب ترین دان مرغ تخمگذار

مرغ های تخم گذار پرنده هایی هستند که امروزه برای شان بهترین دان تولید می شود و با کمک مرغوب ترین مواد اولیه بهترین و مقوی ترین خوراک در اختیار شان قرار می گیرد.
دان مرغ محصولی است که با استفاده از آن مرغ های تخمگذار یا دیگر مرغ ها می توانند به شرایط ایده آل تولید برسند بعنوان مثال مرغ های تخمگذار زمانیکه از بهترین و مرغوب ترین دان مرغ مصرف می کنند می توانند تخم هایی درشت تر با درجه کیفی بالاتر تولید نمایند به همین خاطر دان مرغ یکی از فاکتورهایی است که بر سطح تولید تخم مرغ در کشور تاثیر می گذارد.

تولید دان مرغ

دان مرغ امروزه با روش های مختلف در کارخانه های گوناگون تولید می شود که در اولین مرحله تولید اکثر مراکز به جمع آوری و تهیه مواد اولیه می پردازند. مواد اولیه شامل منابع گیاهی همچون سبوس، غلات یا کنجاله های دانه روغنی می باشد و علاوه بر آن منابع حیوانی هم در تولید دان نقش دارند مثلا از پودر ضایعات کشتارگاهی استفاده می کنند.
این مواد بعد از آنالیز چک می شوند و از نظر وجود مواد معدنی، فلزات سنگین، املاح، آهن، فسفر یا آلودگی های میکروبی بررسی می گردند.
بعد از بررسی نهایی ضایعات کشتارگاهی از آنجایی که از بهداشت خوبی برخوردار نیستند کمتر مصرف شده ولی تمامی آنها مورد برسی از نظر بهداشت قرار می گیرند و بعد همراه با دیگر مواد اولیه گیاهی مخلوط و ترکیب می گردند.
در مرحله آسیاب و ترکیب مواد اولیه برخی مکمل ها به آن افزوده می شوند اما بطور کلی تمامی مواد اولیه بسته به نوع دان در اندازه های متفاوتی مخلوط می گردند بعنوان مثال برای مرغ های تخمگذار اغلب موادی بیشتر بکار می روند که دارای فسفر و کلسیم هستند چراکه این مواد نقش مهمی در تولید تخم دارند البته برخی از مواد اولیه هم حضوری صابت و یک اندازه دارند.
برای جوجه ها هم دان های خاصی تهیه می شوند که اغلب انرژِ و پروتئین خوبی دارند و همانطور که گفته شد انرژِی و پروتئین را از بکار گیری کنجاله ها یا سبوس و دیگر غلات تامین می نمایند.
بطور کلی دان مرغ تاثیر مهمی روی کیفیت محصولات ویتامینه و پروتئینه دارند و اگر در مرغوب ترین کیفیت باشند محصولات بعمل آمده هم کیفیت شان را حفظ خواهند کرد.
منبع: خوراک دام و طیور ایران
آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما