تولید دان مرغ مرغوب با منابع حیوانی

دان مرغ محصولی است که ظاهراً برای سیر کردن طیور پرورشی تولید می گردد ولی در کل برای تامین نیازهای مرغ و حفظ سلامتشمورد استفاده قرار می گیرد و با منابع حیوانی و گیاهی مرغوب تهیه می شود.
همانطور که مستحضر هستید دان مرغ به مجموعه ای از مواد خوراکی می گویند که برای سیر کردن طیور پرورشی فرموله می شوند اما یکی از مهمترین فواید محصول فوق تامین نیازهای اساسی و احتیاجات ضروری مرغ ها می باشد.
در تولید دان مرغ بسیاری از مواد خوراکی با مرغوب ترین درجه کیفی مصرف می گردند که تمامی شان با منابع حیوانی و گیاهی و همچنین ذخایر معدنی همراه با افزودنی های دیگر تولید شده و علاوه بر سیر نمودن مرغ ها به تامین پروتئین، چربی، انرژی، ویتامین و ریزمغذی ها دیگر می پردازند.

دان مرغ و نقش منابع حیوانی در آن

مرغ های پرورشی و درکل تمامی طیور گوشتی یا تخمی که توسط مراکز معتبر نگهداری شده اند نیاز های جسمی گوناگون دارند و تماماً به پروتئین و ریزمغذی ها محتاج هستند ازین رو باید به گونه ای این نیازها را تامین نمایند و بهترین روش تامین نیازها هم مصرف غذای مغذی ست به بیانی دیگر جیره های غذایی سرشار از املاح معدنی برای مرغ ها حکم دارویی تقویتی را دارند که با مصرفش علاوه بر تامین نیازها، از بیماری هم مصون می مانند.
برای تامین مواد معدنی دان مرغ و همچنین برای رفع احتیاجات طیور باید در تولید دان مرغ محصولات گوناگون مورد استفاده قرار گیرند که این محصولات گاه با منشا حیوانی هستند البته باید همراه با آنها منابعی با منشا گیاهی و معدنی هم بکار روند.
منابع حیوانی موجود در دان مرغ شامل موادی مغذی و خوراکی گفته می شود که از ویتامین، پروتئین حیوانی و اسید های چرب ضروری تشکیل شده اند و بطور کلی منشا این مواد حیوانات هستند.
پودر استخوان، پودر گوشت، پودر ضایعات کشتارگاهی نمونه هایی ازین محصولات با منشا حیوانی می باشند که مصرفشان در تولید دان مرغ باعث می شود مرغ ها از نظر پروتئین حیوانی به خوبی تامین شوند و در ابتلا به بیماری ها نیز مصون بمانند و حتی وجود این منابع در دان مرغ و مصرفش توسط مرغ های پرورشی منجر به کیفیت بالای گوشت و محصولات تولید شده از آنها می گردد یعنی مرغ ها با خوردن دان حاوی منابع حیوانی می توانند به خوبی انرژی و مواد لازم را بدست آورند و در نتیجه تخم یا گوشت بهتر و مرغوب تر تولید نمایند.
منبع: خوراک دام و طیور ایران
آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما