تولید دان مرغ اعلا با منابع گیاهی

دان مرغ یک محصول خوراکی متشکل از ریزمغذی ها و املاح معدنی ضروری برای بدن مرغ هاست که امروزه با منابع گیاهی و خوراکی های اعلا با منشا حیوانی یا معدنی تولید می شوند و به مصرف طیور می رسند.
دان مرغ به غذای مرغ یا دیگر پرندگان پرورشی گفته می شود که در بیشتر کارخانه ها با مواد اولیه یکسانی تهیه شده و در تمامی کارخانه ها از سه منبع اصلی گیاهی، حیوانی و معدنی در تولید شان استفاده می شود.
در دان مرغ باید تمامی مواد معدنی از جمله آهن و پروتئین یا ویتامین ها بکار رود تا مرغ با خوردن آن بتواند رشد و نمو مطلوب داشته باشد و محصول خوبی تولید کند.

نقش منابع گیاهی در دان مرغ

همانطور که گفتیم در دان مرغ منابع گیاهی کاربرد دارند و استفاده ازین منابع برای تامین برخی مواد معدنی و مغذی ضروری ست چراکه مرغ برای رشد و تولید محصول به مواد خوراکی با منشا گیاهی احتیاج دارد و منابع گیاهی می توانند مواد معدنی و ریزمغذی ها را به بدن طیور وارد کنند.
منابع گیاهی خود شامل چند ماده اولیه هستند که بخش اعظمی از دان را تشکیل می دهند و یکی از این مواد اولیه سبوس ها می باشند.
سبوس ها اغلب از نوع سبوس برنج، گندم و جو بوده و دارای املاح معدنی، پروتئین و ویتامین می باشند ولی دلیل استفاده ی آنها در دان مرغ وجود فیبر کافی در آنهاست که همراه با دیگر مواد اولیه باکیفیت و اعلا، نقش مکمل غذایی را ایفا می کنند.
ماده اولیه دیگری که با منشا گیاهی در تولید دان مرغ استفاده می شود کنجاله ها هستند و همانطور که می دانید کنجاله ها تفاله های بدون روغن می باشند که از سویا، پنبه، کلزا، کنجد، بادام زمینی، آفتابگردان و… بدست آمده و بهترین منابع پروتئینه محسوب می شوند پس وجود شان در دان مرغ الزامیست.
برخی از غلات همچون ذرت و گندم هم در این محصولات مورد استفاده قرار می گیرند که همراه با علوفه ها بصورت آرد شده یا پودری بکار می روند.
درکل مواد مختلفی تشکیل دهنده دان مرغ هستند که منابع گیاهی تنها بخشی ازین مواد می باشند و در مجموع یک غذای مقوی را تولید می کنند.
منبع: خوراک دام و طیور ایران
آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما