تولید دان آماده مرغ گوشتی

دان آماده مرغ محصولی است که همراه با چندین ماده خوراکی مقوی و مغذی تولید می گردد و برای مرغ های گوشتی بهترین جیره غذایی متعادل محسوب می شود.
دان مرغ یا غذای مرغ یکی از مهمترین فاکتور ها در خصوص کیفیت گوشت می باشد که به خاطر تامین نیازهای اساسی طیور باید از بهترین مواد خوراکی تولید گردد. امروزه این محصولات بصورت آماده توسط کارخانه های تولیدی تهیه می شود و بصورت بسته بندی یا فله ای در اختیار پرورش دهندگان قرار می گیرد.

دان مرغ گوشتی

دان مرغ بسته به نژاد و نوع طیور و سن شان تولید می شود بعنوان مثال برای تغذیه مرغ های گوشتی غذایی فرموله می شود که در آن تمامی مواد معدنی موجود باشند و مرغ با مصرف این دان می تواند از هر نظر بی نیاز شود.
تا زمانیکه مرغ های گوشتی را سیر نکنیم و نیازهای شان را رفع ننماییم آنها نمی توانند مطابق میل ما رشد یابند و وزن بگیرند و حتی عدم ارائه دان مرغ خوب باعث بوجود آمدن بیماری می گردد بدین شکل که مرغ ها مستعد بیماری طیور می باشند و اگر یک ماده معدنی به بدن شان کم برسد به زودی بیمار می شوند اما با ارائه دان مقوی می توانند نیازهای شان را برطرف سازند و بدن شان برای تولید گوشت بیشتر توانایی بیشتری خواهد داشت.
خوب است بدانید که وجود برخی از مواد معدنی هم به اندازه زیاد، ممکن است روی سلامت مرغ های گوشتی تاثیر منفی بگذارد مثل نمک که اگر زیاد از حد در دان مرغ بکار رود موجب مسمومیت شان می شود.
فسفر و کلسیم اگرچه موجب استحکام و تشکیل استخوان بندی مرغ ها می شوند اما عدم بالانس بودن جیره و دان و وجود بیش از حد این مواد موجب بروز مسمومیت در مرغ های گوشتی می شود یعنی اگر کلسیم بیش از حد در دان بکار رود امکان جذب فسفر پایین می آید و به عکس.
منبع: خوراک دام و طیور ایران
آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما