تهیه دان مرغ تخمگذار با منبع گیاهی

دان مرغ تخمگذار محصولی سرشار از کلسیم است که با منبع گیاهی، حیوانی و معدنی تهیه و تولید می شود و به تامین تمامی احتیاجات طیور منجر می گردد.
دان مرغ محصولی است که هم برای مرغ های تخمگذار و هم برای سایر مرغ های گوشتی و پرورشی تولید و تهیه می گردد و امروزه با بهترین مواد اولیه به تامین نیازهای طیور تخمی می پردازد.
در حال حاضر فارم های تخمگذار با استفاده از بهترین دان توانسته اند انواع مختلفی از مرغوب ترین محصولات را از مرغ های تخمگذار بعمل آورند که در تعیین کیفیت تخم ها، دان مرغ و تغذیه این طیور نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.
دان مرغ با داشتن بهترین مواد معدنی باعث بالاتر رفتن کیفیت تخم ها می شوند و همانطور که می دانید مرغوبیت یک دان به مواد بکار رفته در آن بستگی دارد یعنی دان مرغی که با مواد اولیه عالی و باکیفیت تولید شده به تولید مرغوب ترین تخم ها منجر می شود و اگر از مواد نامرغوب تهیه گردد بی شک تخم مرغ ها از مرغ های تخمی پایین ترین سطح کیفی را خواهند داشت.

نقش منابع گیاهی در دان مرغ

همانطور که گفتیم یک دان مرغ باکیفیت دارای مواد اولیه عالی است اما چه موادی موجب تشکیل دان مرغ خوب می شوند؟
برای اینکه دان مرغ مختص مرغ های تخمگذار بهترین کیفیت را داشته باشد و منجر به تولید بهترین تخم ها گردد باید در خود چهار منبع اصلی را داشته باشد.
اولین منبع را مواد خوراکی اولیه با منشا حیوانی تشکیل می دهند، دومین منبع را مواد با منشا گیاهی، سومین را منابع معدنی خالص و چهارمین منبع را افزودنی های خوراک تشکیل می دهند.
هریک ازین منابع نقش پررنگی را در تعیین کیفیت دان، تعیین کیفیت تخم مرغ ها و سلامت طیور ایفا می کنند ولی مواد خوراکی با منشا گیاهی نقش مهمتری دارند چراکه این منابع درصد بیشتری از دان را تشکیل می دهند.
از جمله مواد خوراکی که منشا گیاهی دارند و در دان بکار می روند سبوس ها هستند که از دانه انواع غلات بدست می آیند، کنجاله ها نیز خوراکی های مهم دیگر با منشا گیاهی هستند که اینها هم مثل سبوس ها موجب تامین بخشی از نیازها می شوند و بطور کلی پروتئین، ویتامین و اسید های ضروری دان را تامین می سازند و مرغ های تخمگذار با تامین این مواد بهترین تولید را خواهند داشت.
وجود منابع گیاهی در دان مرغ به تامین کلسیم هم منجر می شوند و خوب است بدانید که مرغ های تخمی روزانه بیشتر از درصد کلسیم شان را بخاطر تولید تخم از دست می دهند بنابراین وجود مواد گیاهی سرشار از کلسیم ضروری بوده و می باید روزانه در جیره های غذایی شان ازین مواد بکار رود.
کنجاله کلزا، مکمل های کلسیمی با منشا گیاهی و دیگر مواد خوراکی باعث تامین کلسیم دان می گردند و بطور کلی باعث می شوند مرغ بدون نیاز به مواد ضروری بتواند فعالیتش را روی تولید تخم متمرکز سازد.
منبع: خوراک دام و طیور ایران
آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما