ترکیبات موجود در بهترین دان مرغ گوشتی

در دان مرغ های گوشتی بهترین ترکیبات وجود دارد که این ترکیبات حاصل بکار گیری چهار منبع حیوانی، گیاهی، معدنی و افزودنی ها می باشند و ترکیبات موجود در این منابع تامین کننده مواد اصلی دان هستند.
مرغ های گوشتی امروزه با دان های خاصی تغذیه می شوند و جیره های غذایی شان را این دان های باکیفیت شکل می دهند، دان های عرضه شده خود ترکیبات متعددی دارند که ترکیبات موجود در آنها حاصل چهار منبع اصلی می باشد.

منابع اصلی تشکیل دهنده دان مرغ گوشتی

اولین منبعی که دان مرغ گوشتی را شکل می دهد و ترکیبات مغذی و ضروری زیادی را در دان تامین می نماید منبع حیوانی است یعنی موادی خوراکی که از حیوانات بدست آمده اند و بطورکلی منشا حیوانی دارند مثل پودری که از ضایعات کشتارگاهی بدست می آید و بصورت خشک شده در دان مرغ بکار می رود و یا پودر استخوان که برای تامین کلسیم طیور در دان مصرف می شود، تمامی این مواد در دسته منابع حیوانی قرار می گیرند و منابع بسیار ضروری محسوب می شوند چراکه مرغ ها برای تامین نیازهای اساسی شان به مواد موجود در این منابع احتیاج دارند و پروتئین حیوانی باید در جیره غذایی شان باشد.
گروه دوم منابعی هستند که منشا آنها گیاهان می باشند و بعنوان منابع گیاهی شناخته شده اند، این منابع هم منشا گیاهی دارند مثل سبوس غلات یا خود دانه غلات و همچنین کنجاله ها که برای مرغ ها تامین کننده پروتئین گیاهی یا اسید های چرب ضروری هستند و بطور کلی مرغ ها به این مواد نیاز مبرمی دارند.
دسته سوم منابع معدنی اند که شامل انواع گوناگونی از مکمل ها می شوند یا صدف های معدنی و کلسیمی را شامل شده اند و مثل دو منبع قبلی مرغ ها به وجود این مواد در بدن شان نیاز دارند پس باید از طریق دان مصرفی این نیاز و کمبود را جبران سازند.
گروه چهارم هم افزودنی هایی هستند که سلامت دان را حفظ می کنند و از فاسد شدن دان در سیلو جلوگیری بعمل می آورند یعنی به نوعی قارچ کش هستند اما با بکار گیری در دان موجب سلامت مرغ هم می شوند و رشد باکتری های عفونت زا در دان و حتی در دستگاه گوارش مرغ ها را متوقف می سازند مثل آنزیم فیتاز که بهترین قارچ کش و محرک رشد محسوب می شود.
منبع: خوراک دام و طیور ایران
آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما